Jak leczymy

Rodzaje zabiegów

W SANATORIUM "SŁOWACKI"

Balneoterapia

Wykorzystuje w leczeniu naturalne surowce lecznicze: wody mineralne (siarkowo-siarkowodorowe), gazowe składniki wód i powietrza w formie różnych zabiegów (dwutlenek węgla, ozon itp.).
Kąpiele siarczkowe

Unikatowe złoża wód siarczkowych stawiają Uzdrowisko Busko-Zdrój w pierwszej lidze europejskich zakładów leczniczych. Zawierają one bowiem aktywne związki siarki i inne cenne makro i mikroelementy m.in. wapń, magnez, jod i brom.

Skuteczność kąpieli siarczkowych została udowodniona i poparta licznymi badaniami naukowymi. Wpływają one regenerująco na tkankę łączną i chrząstkę stawową, co wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, dyskopatii, zespołów bólowych kręgosłupa. Ponadto powszechnie znane jest zdrowotne działanie kąpieli siarczkowych w dermatologii: w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry.

Zalecane jest by czas kąpieli wynosił 10-15 min, a optymalna temperatura zabiegu to 36-37 ᵒC. Należy pamiętać o tym, by w trakcie zabiegu leżeć spokojnie nie wykonując żadnych ruchów. Hamuje to ulatnianie się leczniczych związków. Nie możemy zapominać także o półgodzinnym odpoczynku w pozycji leżącej po zabiegu. Ponadto zaleca się unikanie nadmiaru słońca i alkoholu.

Kąpiel kwasowęglowa

Jest to kąpiel lecznicza w wodzie zmieszanej z dwutlenkiem węgla (CO2), który wydziela się na skórze w postaci bezwonnych pęcherzyków gazu. Dzięki rozszerzającemu oddziaływaniu na naczynia krwionośne zalecana jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krążenia i niedokrwieniem kończyn dolnych oraz w polineuropatiach różnego pochodzenia.

Zabieg ten trwa około 10-15 min., średnia temp. 32-34ᵒC. Należy pamiętać o ograniczeniu ruchów, aby uniknąć strącania pęcherzyków bezwodnika kwasu węglowego. Ponadto głowa pacjenta powinna być utrzymana stale ponad powierzchnią wody. Po zabiegu delikatnie osuszamy skórę ręcznikiem i odpoczywamy.

Kąpiel solankowo-jodkowa

Solanka to woda lecznicza zawierająca aniony chlorkowe i kationy sodowe. Jony tych pierwiastków tworzą na naszym ciele „płaszcz solny”, który pod wpływem zmieniających się ładunków ma działanie przeciwbólowe.

Zmniejsza on bowiem pobudliwość zakończeń nerwowych, powodując jednocześnie poprawę ukrwienia tkanek i ustabilizowanie ciśnienia tętniczego. Stąd tak ważne jest korzystanie z tego zabiegu u osób wykazujących reumatoidalne zapalenie stawów, choroby pourazowe narządów ruchu lub przewlekłe choroby dróg oddechowych. W czasie kąpieli ważne jest by wcierać solankę w okolice klatki piersiowej i okolice stawów. Po zabiegu konieczny jest odpoczynek w formie leżącej. Średni czas trwania zabiegu to 10-15 min, temperatura 37-38ᵒC.

Peloidoterapia

Wykorzystuje naturalne składniki pochodzenia mineralnego lub organicznego do celów leczniczych.

W naszym Sanatorium wykorzystujemy działanie leczniczego torfu borowinowego, który aplikowany jest w formie zawijań i kąpieli borowinowych.
Zwijania borowinowe

Wykonywane są z naturalnego torfu leczniczego, który działa zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo. W trakcie tego zabiegu poprzez wysoką temperaturę (ok.45ᵒC) przez skórę wnikają najcenniejsze składniki borowin – kwasy humusowe, garbniki, estrogeny oraz mikroelementy, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, miorelaksacyjnie oraz odtruwająco.

Zabieg wpływa korzystnie na choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, stany pourazowe narządów ruchów, dyskopatie, neuralgie.

Kąpiel w zawiesinie borowinowej

Ciepła kąpiel w zawiesinie borowinowej pobudza krążenie krwi i łagodzi bóle, a rozpuszczone w wodzie aktywne składniki borowiny (kwasy huminowe, enzymy, estrogeny i mikroelementy) szybko są wchłaniane i wnikają w głąb organizmu przez dużą powierzchnie skóry - działając nawet na odległe narządy, takie jak jajniki i macica.

Kinezyterapia (leczenie ruchem)

Kinezyterapia to leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu. Ruch jest bowiem powszechnie uznawany za naturalny i korzystny bodziec leczniczy. Głównym celem kinezyterapii jest przywrócenie bezbolesnych zakresów ruchu kręgosłupa, stawów obwodowych i ogólna poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni. "Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu". Dr Wojciech Oczko

 • Ćwiczenia  zespołowe w basenie
 • Ćwiczenia czynne w odciążeniu- UGUL
 • Ćwiczenia ogólnousprawniające -HUR

Hydroterapia

Hydroterapia polega na wykorzystaniu w zabiegach leczniczych wody o różnym ciśnieniu i temperaturze. Zabiegi wodne wykonywane w Terma Słowacki to:

 • Kąpiel wirowa (kończyn górnych/dolnych)
 • Kąpiel solankowa - jodowobromowa
 • Hydromasaż/ Jacuzzi

Fizykoterapia

Fizykoterapia to jedna z metod fizjoterapii wykorzystującą bodźce fizykalne, takie jak: światło (laser, sollux), prąd, ultradźwięki, pola magnetyczne, ciepło i zimno do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach (łagodzenie dolegliwości bólowych, redukcja obrzęków, stanów zapalnych, regeneracja tkanek, stymulacja procesów gojenia). Fizykoterapię można stosować jako leczenie uzupełniające lub jako podstawową formę leczenia. Najlepsze efekty w leczeniu daje tzw. leczenie skojarzone, polegające na zastosowaniu kilku form terapii w czasie jednego pobytu leczniczego. Można stosować elektroterapię z magnetoterapią, ultradźwięki i elektroterapię oraz wiele innych kombinacji zabiegów. Ważne jest, aby łączyć zabiegi, do których nie ma przeciwwskazań. Istotny jest odpowiedni dobór formy i dawki zabiegu, który powinien być indywidualnie dostosowany do okresu choroby, stanu funkcjonalnego oraz chorób współistniejących pacjenta.
Światłolecznictwo

To leczenie promieniami lasera, które doprowadzają energię o podwyższonym natężeniu do tkanek położonych aż do kilku centymetrów od powierzchni skóry. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, rokurczowe, pobudzające przemianę materii, przyspieszające regenerację nerwów.

 • Lampa Sollux
 • Laser wysokoenergetyczny skaner NOWOŚĆ
 • Laser biostymulacyjny

Elektroterapia (Prądolecznictwo)

Elektroterapia jest dziedziną , która zajmuje się leczeniem objawowym schorzeń za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Do leczenia wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Głównym celem elektroterapii jest złagodzenie bólu, poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki, przyspieszenia wchłaniania się obrzęków i wysięków śródstawowych.

Galwanizacja – poddawanie tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Ma działanie przeciwbólowe. Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, nerwobóle, porażenie nerwów obwodowych, stany pourazowe układu kostnego. Jonoforeza - wprowadzanie przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą prądu stałego. Wskazania: utrudniony zrost kostny, nerwobóle, zespół rwy kulszowej, przykurcz spowodowany blizną, stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich.

Prądy TENS – przez skórna stymulacja elektryczna ma działanie przeciwbólowe przy wykorzystaniu prądów średniej i wysokiej częstotliwości. Efekt przeciwbólowy oparty jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów. Wskazania: ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni, kręgosłupa i stawów, nerwobóle.

Prądy interferencyjne prądy średniej częstotliwości, powstające w wyniku nałożenia się w tkankach dwóch prądów naprzemiennych. Zwiększają przekrwienie naczyń praz działają przeciwbólowo. Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn, dyskopatia, zanik mięśni w wyniku bezczynności, stany pourazowe i pooperacyjne mięśni, reumatyzm tkanek miękkich, nerwobóle.

Prądy Kotza - trening zdrowych mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Prąd ten nie ma zastosowania w terapii mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym. Prądy diadynamiczne, modulowane prądy małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Zaletą prądów jest silne działanie przeciwbólowe, które objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu. Wskazania: dyskopatia, zespół rwy kulszowej i ramiennej, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, nerwobóle, migreny, zanik mięśni w wyniku bezczynności, porażenie obwodowego nerwu twarzowego.

Prąd Traberta - poprzez działanie prądów Traberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.

Ultrasonoterapia / Magnetoterapia

Ultradźwięki to fale mechaniczne o częstotliwości powyżej 20 kHz, niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Fale te rozchodząc się w tkankach powodują działanie cieplne, mechaniczne i fizykochemiczne. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Głowica z membraną pobudzaną elektrycznie przenosi na tkanki falę mechanicznych wibracji.

WSKAZANIA DO ULTRADŹWIĘKÓW: zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa, zapalenia stawów i tkanek okołostawowych, pourazowe choroby narządu ruchu (złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów, uszkodzenia więzadeł, mięśni i torebki stawowej), nerwobóle, mięśniobóle, entezopatie (ostroga piętową, „łokieć tenisisty/golfisty"), blizny, przykurcze stawów, przykurcz Dupuytrena.

Fonoforeza (ultrafonoforeza) - polega na wprowadzeniu odpowiednich cząsteczek leku do tkanek za pomocą fali ultradźwiękowej. Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne w formie żelu. Połączenie miejscowego działania fal ultradźwiękowych oraz działania zastosowanego żelu jest ogromną zaletą tego zabiegu.

Magnetronik metoda leczenia polegająca na poddaniu danej okolicy ciała wpływowi pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Pole magnetyczne ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Ponadto stymuluje i usprawnia reakcje chemiczne w komórkach oraz przyspiesza procesy gojenia się raz i złamań.

Termoterapia

Krioterapię ogólnoustrojową stosuje się w rehabilitacji ruchowej, odnowie biologicznej i u sportowców celem zwiększenia wydolności organizmu i regeneracji po urazach. Działanie niskiej temperatury kriogenicznej stosowanej ogólnoustrojowo wywołuje w organizmie człowieka wiele korzystnych reakcji fizjologicznych, takich jak: efekt przeciwbólowy, przeciwobrzękowy, przeciwzapalny, immunologiczny, poprawy nastroju, odnowy biologicznej.

 • Kriokomora
 • Krioterapia miejscowa (na jedną lub dwie okolice )
 • Sauny

Masaże

Masaż jest formą oddziaływania na ustrój, za pomocą której wykorzystuje się bodźcie mechaniczne działające powierzchniowo na skórę oraz głębiej położone tkanki mięśni i stawów. Może być wykonywany ręcznie za pomocą dłoni masażysty lub za pomocą specjalnych urządzeń.

 • Masaż klasyczny
 • Masaż wibracyjny Aquavibron
 • Masaż na japońskim łóżku wodnym Aqutaizer Nowość
 • Masaż Limfatyczny ( pneumatyczny)

Metody specjalne fizjoterapii

Zabiegi wymagające konsultacji lekarskiej.

Zabiegi dostępne POZA PAKIETAMI TERMA SŁOWACKI
 Terapia Falą Uderzeniową Shock Master 

Zwalczanie bólu związanego z układem mięśniowo - szkieletowym. 

Terapia manualna

Zajmuję się ręcznym badaniem i leczeniem dysfunkcji somatycznych wynikających z zaburzeń czynnościowych narządu ruchu.

PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) metoda neurofizjologiczna, której istotą jest proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała) nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie) ruchu.

Terapia Tkanek Miękkich

Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich, oparte na najnowszych metodach terapeutycznych.

Kinezotajping

Jest to metoda terapeutyczna wykorzystująca naturalne procesy samoleczenia organizmu, poprzez działanie sensoryczne plastra.

Laser wysokoenergetyczny punktowy

Uznana i jak na razie jedyna metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Celem terapii jest zmniejszenie obrzęku, poprawa zakresu ruchomości w stawach, utrzymanie uzyskanego przez terapię efektu oraz nauczenie pacjenta samodzielnego radzenia sobie z obrzękiem.

Manualny Drenaż Limfatyczny

Jest formą masażu, który ma na celu stymulowanie i poprawienie krążenia płynów w układzie limfatycznym organizmu. Zastosowanie: obrzęki limfatyczne, postreumatyczne i operacyjne. Masaż skutecznie niweluje obrzęki limfatyczne, postreumatyczne, pooperacyjne, usprawnia krążenie, likwiduje problem "ciężkich nóg".

EmFieldPro URO - Terapia skojarzona nietrzymania moczu NOWOŚĆ

Zabieg stosowany jest w postaci kilku cykli głębokiej elektrostymulacji magnetycznej bądź w skojarzeniu z terapią indywidualną (ćwiczeniach mięśni głębokich dna miednicy - zwieraczy).

TERAPIA TECAR – APARAT WINBACK 3SE NOWOŚĆ

Termin TECAR stanowi skrót od nazwy Transfer of Energy- Capacitive And Resistive (transfer energii pojemnościowy i rezystywny). Przesyłanie energii elektrycznej realizowane jest w tym przypadku za pomocą dwóch rodzajów elektrod.

Winback umożliwia leczenie wielu jednostek chorobowych związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. Jest bezbolesnym i nieinwazyjnym rodzajem terapii, który jest niezwykle ceniony przez pacjentów. Pacjenci podczas zabiegu odczuwają delikatne ciepło w obrębie tkanek poddawanych leczeniu. Zastosowanie opisywanej technologii pozwala fizjoterapeutom na znacznie bardziej skuteczne leczenie wielu urazów, chorób czy dysfunkcji.

TECAR to natychmiastowa ulga w dolegliwościach bólowych, szybkie tempo procesu rehabilitacji, bezbolesne i skuteczne zabiegi

WSKAZANIA: urazy sportowe (skręcenia, naderwania mięśni, stłuczenia) zespół łokcia tenisisty, golfisty, dysfunkcje ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, choroba zwyrodnieniowa stawów, obrzęki pourazowe, pooperacyjne, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zapalne.

TERAPIA MANUALNA +TERAPIA TECAR z wykorzystaniem aparatu WINBACK 3SE NOWOŚĆ

Terapia Manualna* to specjalistyczna forma rehabilitacji, dająca spektakularne efekty lecznicze już od pierwszych zajęć. Oparta na indywidualnej pracy fizjoterapeuty z pacjentem, przy użyciu najnowszych metod, takich jak: -MC KENZIE ,PNF, BOBATH, STECCO, ACKERMANN I INNE. Metody dobierane są przez lekarza oraz fizjoterapeutę - adekwatnie do potrzeb danego pacjenta w zależności od jego aktualnego stanu zdrowia.

Wskazania/Przeciwskazania do wybranych zabiegów leczniczych